Tre straffebom og ampert da Molde ble hektet av

BILDET: Straffesituasjonen som ikke ble dømt på. De tre andre straffesparkene ble alle reddet av keeper. Foto: Svein Ove Ekornesvåg / NTB

Annonse:

Molde - Bodø/Glimt 1-3

Eliteserien 2023 - 24. serierunde
Aker stadion - 8. oktober 2023

Tilskuere: 7407

Mål:
0-1 Ulrik Saltnes (26)
1-1 Magnus Grødem (30)
1-2 selvmål Emil Breivik (43)
1-3 Tobias Gulliksen (48)

Moldes lag: Oliver Petersen - Emil Varhaugvik Breivik, Casper Øyvann, Martin Ellingsen - Mathias Fjørtoft Løvik (Niklas Ødegård fra 88), Eirik Hestad (Fredrik Gulbrandsen fra 57), Markus Andre Kaasa (Christian Cappis fra 80), Magnus Retsius Grødem, Kristoffer Haugen - Magnus Wolff Eikrem (Eric Kitolano fra 57), Kristian Eriksen

Gule kort: Martin Ellingsen, Markus Kaasa, Kristoffer Haugen og Kristian Eriksen.

Molde måtte slå Bodø/Glimt hjemme på Aker for å ha noen mulighet til å henge med helt i toppen. Men et skadeskutt moldelag klarte ikke stoppe et formsterkt Bodø/Glimt, så dermed var bronse kanskje det beste Molde kunne håpe på i serieinnspurten.

Det ble et dramatisk oppgjør. Glimt kom best ut av startblokkene, og etter fem minutt holdt det på å gå galt for Molde. Sondre Brunstad Fet sendte av gårde et skudd som Oliver Petersen ga en farlig retur på. Ulrik Saltnes kastet seg fram for å sette ballen i mål, men Casper Øyvann fikk forstyrret ham nok til at ballen gikk utenfor.

Ulrik Saltnes setter inn 0-1 etter corner. Foto: Svein Ove Ekornesvåg / NTB
Ulrik Saltnes setter inn 0-1 etter corner. Foto: Svein Ove Ekornesvåg / NTB

Saltnes skulle imidlertid få scoring mot Molde 20 minutt seinere. En corner fra venstre sendte ballen innom et par spillere før den havnet hos Saltnes. Han dunket ballen opp i nettaket - utagbart for Petersen som fikk sjansen etter at Jacob Karlstrøm ble skadd i torsdagens kamp.

Magnus Grødem jubler etter 1-1-målet. Foto: Svein Ove Ekornesvåg / NTB
Magnus Grødem jubler etter 1-1-målet. Foto: Svein Ove Ekornesvåg / NTB

Molde holdt på å slå tilbake på direkten, men headingen fra Kristian Eriksen strøk like utenfor. Det så ut til å tenne de blåhvite, for et par minutt seinere kom dagens flotteste angrep. Kristoffer Haugen stormet fram på venstresiden, og innlegget var perfekt. Magnus Grødem stupte fram og headet elegant i mål. 1-1 og vi var like langt!

Emil Breivik må bare innse at ballen går i eget mål. Foto: Svein Ove Ekornesvåg / NTB
Emil Breivik må bare innse at ballen går i eget mål. Foto: Svein Ove Ekornesvåg / NTB

Men så var det dette med cornere. To minutt før pause kom et nytt innlegg fra hjørneflagget, og det endte med at ballen spratt i beina på Emil Breivik og i eget mål.

Molde gikk offensivt ut etter pause for å jakte utligning, men i stedet var det Glimt som skulle få en drømmestart på omgangen. Tobias Gulliksen fikk et hav å boltre seg i på høyresiden, og han fikk løpe gjennom og sette ballen i mål til venstre for Petersen. 3-1 til gjestene fra Bodø.

Magnus Wolff Eikrem fikk straffespark etter duellen med Ulrik Saltnes. Foto: Svein Ove Ekornesvåg / NTB
Magnus Wolff Eikrem fikk straffespark etter duellen med Ulrik Saltnes. Foto: Svein Ove Ekornesvåg / NTB

Molde ga seg ikke, og ti minutt ut i omgangen kombinerte Eirik Hestad og Magnus Wolff Eikrem på høyresiden. Eikrem stormet inn i feltet, men der ble han felt av Ulrik Saltnes. Straffe til Molde!

Emil Breivik misbruker straffesparket som kunne skapt ny spenning. Foto: Svein Ove Ekornesvåg / NTB
Emil Breivik misbruker straffesparket som kunne skapt ny spenning. Foto: Svein Ove Ekornesvåg / NTB

Emil Breivik fikk muligheten til å nulle ut sjølmålet, men straffesparket blir for dårlig. Helt nede i høyre hjørne, men for svakt til å unngå at Nikita Haikin rekker ned for å plukke den.

Kristian Eriksen gikk ned i duell med Faris Pemi Moumbagna og keeper Nikita Haikin. Ikke straffe, mente dommeren, og VAR grep ikke inn. Foto: Svein Ove Ekornesvåg / NTB
Kristian Eriksen gikk ned i duell med Faris Pemi Moumbagna og keeper Nikita Haikin. Ikke straffe, mente dommeren, og VAR grep ikke inn. Foto: Svein Ove Ekornesvåg / NTB

Molde skulle hatt en ny straffe da Kristian Eriksen ble dyttet ned inne i feltet, men dommer var ikke enig. Derimot dømte han straffespark til Bodø/Glimts Albert Grønbæk sparket inn i Casper Øyvann og kastet seg ned. Grønbæk tok selv straffesparket, men Oliver Petersen reddet mesterlig. Dermed var det fortsatt håp om poeng.

Oliver Petersen redder straffesparket til Albert Grønbæk. Foto: Svein Ove Ekornesvåg / NTB
Oliver Petersen redder straffesparket til Albert Grønbæk. Foto: Svein Ove Ekornesvåg / NTB

Men ute på banen var det amper stemning, og det ble ikke lett for dommeren å holde styr på alt.

Full kaule på stadion: Brede Moe i kamp med Kristoffer Haugen. Foto: Svein Ove Ekornesvåg / NTB
Full kaule på stadion: Brede Moe i kamp med Kristoffer Haugen. Foto: Svein Ove Ekornesvåg / NTB

Og han var ikke ferdig med straffesparkene. Et skudd treffer hånda til Casper Øyvann som ikke rekker å dra den til seg. Straffe, sa dommeren, og Pemi Moumbagna fikk sjansen til å pynte på resultatet. Men også denne gangen er Petersen raskt nede og redder!

Oliver Petersen redder også straffesparket fra Moumbagna. Foto: Svein Ove Ekornesvåg / NTB
Oliver Petersen redder også straffesparket fra Moumbagna. Foto: Svein Ove Ekornesvåg / NTB

– Siden jeg var ute i hjørnet og tok den første, tenkte jeg at den andre ville komme ganske midt i mål. Jeg var tålmodig og reagerte, og det funka, sa Oliver Petersen til Romsdals Budstikke.

Dermed ebbet kampen ut med 3-1 til de helgule fra Bodø som tok et nytt skritt mot seriegull.

Erling Moe mente at seieren var fortjent nok, men han var fryktelig oppgitt over dømmingen og praktiseringen av VAR.

Han kunne ikke forstå hvordan Molde ikke fikk straffespark da Kristian Eriksen ble hindret i feltet.

– Nå er det tredje kampen på rad at vi blir tatt fra åpenbare ting som dommerne og VAR skal se. Jeg er drittlei av å stå sånn etter kampene og ta det opp. I mine øyne er den VAR- og dommerbiten blitt så alvorlig at det er et stort problem for norsk fotball, sa Moe til TV 2.

Casper Øyvann pådro seg to straffespark i løpet av åtte minutter. Det første så billig ut. På det andre holdt han arma for langt ut fra kroppen da han ble truffet av ballen.

– På den første er det unødvendig av meg å gå ned og takle, men jeg trekker meg når jeg ser at jeg ikke rekker ballen. Han legger igjen foten og oppsøker meg mer enn jeg oppsøker ham. Jeg føler det er veldig strengt dømt. Jeg mener den er feil. Den andre er jo hands. Det er klink straffe, ikke noe å si på det, sa Øyvann til Romsdals Budstikke etter kampen. 

Han mente Glimt-seieren var fortjent nok, og at Molde ble for energiløse. 

VIDEO: Se høydepunkt fra kampen her!

Spillerbørsen: Oliver Petersen fikk sjansen i moldemålet og var MFKs beste på Romsdals Budstikkes børs. Han fikk 6, mens Magnus Wolff Eikrem stoppet på 5.

 

Eliteserien - 24. serierunde 
Molde - Bodø/Glimt1-3
Odd - Viking1-1
Haugesund - Strømsgodset1-0
Sandefjord - HamKam0-1
Sarpsborg 08 - Rosenborg5-2
Stabæk - Lillestrøm1-0
Tromsø - Aalesund1-2
Vålerenga - Brann1-2


Tabellen etter 24. serierunde:

PlassLagKamperMålPoeng
1.Bodø/Glimt2462-3055
2.Viking2451-3452
3.Brann2443-2648
5.Molde2453-2744

 

Alt om kampene:

Eliteserien 2023
Cupen 2023
MFK i Europa 2023
Treningskampene 2023

Annonse fra Eliteserien:
Publisert: 12.02.2025, oppdatert: 03.03.2025
Skrevet av: Øyvind Brunvoll